DIŞ MEKAN

KENT MEYDANI
Merkezinde 250 yıllık bir zeytin ağacı ile tanımlanan Kent Meydanı'nda; açık ve kapalı mekan kafeterya, kitabevi, müzik kütüphanesi ve Yunus Emre Oratoryosu'ndan esinlenilen bir bezemenin de yer aldığı duvardan akan suların doldurduğu havuz bulunmaktadır.

KÜLTÜR PLATFORMU
Kent Meydanı'ndaki merdivenlerden çıkıldığında AASSM'nin merkez yapısına doğru Kültür Platformu uzanmaktadır. Kültür Platformu'nda açık hava sineması ve açık hava tiyatrosu için tanımlanacak bir alan vardır. Ayrıca yine Kültür Platformu'nda açık hava sergileri ya da performanslarına ayrılabilecek başka alanlar da mevcuttur.

AHMED ADNAN SAYGUN HEYKELİ
AASSM merkez binasının önünde dairesel geniş bir alan, doğu yakasında merkeze gelen sanatseverleri kucaklar gibi kollarını açmış, orkestra şefi pozisyonunda Saygun'un heykeli karşılar. Üç metreyi aşan boyuyla İzmir'li heykeltıraş Ekin Erman tarafından yapılan heykel, Saygun'un müzik adamı karakterini öne çıkarırken, heykelin arkasında yer alan duvara oyulmuş, heykelin duvara vuran gölgelerinden yola çıkarak yapılan formlar, halay çeken dansçıları anımsatmasıyla Saygun'un etnomüzikçi yanına güçlü bir gönderme yapmaktadır.