Büyük Salon
Küçük Salon
Dış Mekan
Giriş Galerileri
Alt Galeri
Üst Kat Galerileri
Fuaye Alanı
Foto Galeri
ETKİNLİK AYRINTISI
KONSER
Etkinlik 19 Mayıs 2017 Cuma tarihinde gerçekleşmiştir.

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası / Atatürkü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Konseri
İzDSO, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Nermin Neftçi’nin onayı ile Devlet Sanatçısı Prof. Hikmet Şimşek önderliğinde 1975 tarihinde bir oda müziği topluluğu niteliğinde kurulmuş olmasına rağmen; çok kısa süre içerisinde olağanüstü büyüme ve gelişme göstererek senfonik bir orkestra hacmine kavuşmuştur. Bugün bünyesinde bulunan geniş sanatçı kadrosu ile ülkemizin en büyük sanat kurumlarından biri olmuştur.
 
İzDSO, 1975 yılından bu yana öncelikle Ege Bölgesi ve İzmir’de çoksesli müzik kültürünün tanıtılması, özendirilmesi, sevdirilmesi ve geliştirilerek ülke geneline yaygınlaştırılması için olağanüstü gayretler sarf etmiş; ayrıca Anadolu’ya çoksesli müziği götürme anlamında da köy, kasaba, ilçe, konserleri ile ulusal ve uluslararası festivallerde de çok önemli görevler üstlenmiştir. İzDSO; kurulduğundan bu yana çoksesli müzik, Atatürk müzik devrimleri, orkestra enstrümanlarını açıklayan özel programlar ve hatta teatral oyunlar hazırlayarak (Keloğlan, Hacivat ve Karagöz) çocukların ile gençlerin algılarına sunduğu eğitim konserleri aracılığıyla yüz binlerce kişiye ulaşmıştır. Orkestra, geleceğin sanatseverlerini, sanatçılarını ve sanat kamuoyunu oluşturmada da büyük adımlar atmıştır.
 
Müziğin insan ruhunda ve bedenindeki iyileştirici etkinin Antik Yunan’dan günümüze kadar birçok uygarlık tarafından kullanıldığının bilincinde olan İzDSO; bünyesindeki oda müziği gruplarıyla hastanelerin yataklı servisleri, zihinsel engelli çocukların rehabilitasyon merkezleri, çocuk onkoloji servisleri, çocuk ıslahevleri ve huzurevlerinde pek çok konserler vermiştir. Orkestra bu çalışmaların klinik sonuçlarını olumlu olarak birebir almaya devam etmektedir. Ayrıca milli bayramlara ve özel günlere yönelik konserleri ile de o günün anlam ve önemini belirten büyük halk konserleri gerçekleştirilmiş; yüz binlerce sanatsevere ulaşılmıştır. 
 
İzDSO, ulusal ve uluslararası turneleri ile ülkemizin önemli bir sanat kurumu olarak çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ve ifade etmede önemli başarılar ve kazanımlar elde etmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güney Kore, Almanya, Belçika, Malezya, Japonya, İtalya, İspanya ve Yunanistan’da onlarca konser gerçekleştirmiş olup uluslararası festivallerde önemli görevler almıştır. Yurtiçinde de İstanbul, Ankara, Muğla, Aydın, Denizli, Balıkesir, Bursa, Antalya, Trabzon, Samsun, Ordu, Erzincan ve Gaziantep başta olmak üzere pek çok ilimizde konserler vermiştir.
İzDSO, 2000 yılında Onursal Şef Yoshinao OSAWA yönetiminde; 32 gün süren, 22 konserlik Japonya – Malezya turnesi dâhilinde Tokyo’da gerçekleştirilen CD kaydı ile Japon En iyi Plak Ödülü’ne layık görülmüş ve jüri tarafından takdirname ile onurlandırılmıştır. 2002 yılında İzDSO, İtalya’da iki ayrı uluslararası festivalde (Festival Euro Mediterraneo, Roma / Festival Musicale Ravello, Napoli) görev almıştır. 2006 yılında şef Prof. Rengim GÖKMEN yönetiminde solist Devlet Sanatçısı Gülsin ONAY ile İzmir – Bremen Kardeş Şehir ilişkisi çerçevesinde gerçekleştirilen Almanya Turnesi’nde Ulvi Cemal ERKİN, Ferit TÜZÜN ve A. Adnan SAYGUN’un eserleri seslendirilmiş olup aynı zamanda konserin CD kaydı yapılmıştır.
 
2008 yılında İzDSO, Şef Betin GÜNEŞ ile İspanya’ya gerçekleştirdiği 14 gün süren turnede 9 konser vererek İspanya basınında büyük takdir toplamıştır. 2009 yılında Şef Hansjörg SCHELLENBERGER ve Betin GÜNEŞ ile Almanya’nın Rosenheim, Duisburg, Köln şehirlerinde “Dil Birleştirir” başlığı altında gerçekleştirilen konserler sonucunda Almanya’daki Türk çocuklarının Almancayı öğrenerek bu ülkeye uyum sağlamalarında izDSO katkı sahibi olmuştur.
 
2012 yılında Şef Naci ÖZGÜÇ ile Yunanistan’da düzenlenen Mykonos Anastasia Classis Festivali, Atina Parnassos Sezon Açılışı ve Selanik Dimitris Festivali’nde konserler vermiştir. 2014 yılının Ekim ayında şef Vincent de Kort yönetimindeki İzDSO, İsviçre’nin Baden ve Muri şehirlerinde solist Renato Bizzotto ile iki başarılı konser gerçekleştirmiştir.
 
İzDSO’nun ilk şefliğini Devlet Sanatçısı Prof. Hikmet ŞİMŞEK yapmıştır. Daha sonra sırasıyla Michael ROCHAT, Iosif CONTA, Prof. Rengim GÖKMEN ve İbrahim YAZICI orkestra şefliğini yürütmüştür. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın şef yardımcılığı görevini ise Ender SAKPINAR yapmaktadır.
 
İzDSO’yu Türk orkestra şeflerinin yanı sıra Tadeusz Strugala, Yoshinao Osawa, Mark Elmer, Vladimir Altschuller, Konstantin Krimetz, Alexander Vedernikov, Howard Griffiths, Antonio Pirolli, Emil Tabakov, Gilbert Varga, Marek Pijarowski ve Alun Francis gibi dünya çapında tanınmış şefler yönetmiştir. Orkestra; Lazar Berman, Jose Carreras, Viktor Pikaizen, Alexander Rudin, Alexander Markov, Gheorge Zamfir, Maria Kliegel, Aziza Mustafa Zadeh, İdil Biret, Suna Kan, Hüseyin Sermet, Gülsin Onay, Fazıl Say, Daniel Stabrawa, Albrech Mayer, Hansjörg Schellenberger, Stefan Dohr, Wenzel Fuchs ve Xavier Phillip gibi dünyaca ünlü solistlere başarıyla eşlik etmiştir.

 

Yer:
 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi / Büyük Salon

Saat: 20.30

Şef: Kıvanç Tepe

Koro: Konak Belediyesi Gençlik Korosu

Program: Marşlar

                               
Bilet Fiyatları*:  Tam               20 TL
                            İndirimli        10 TL

 
*Konserin biletleri 13 Mayıs Cumartesi günü
www.biletinial.com ve 15 Mayıs Pazartesi günü AASSM ile D&R Alsancak gişelerinden satışa çıkacaktır.


Gişeler:
 
AASSM: (0232) 463 06 80

D & R Alsancak: (0232) 464 10 15

http://www.biletinial.com

İrtibat: İzDSO 0 232 463 06 85 / 86

izdso@izdso.gov.tr
izmirsenfoni@gmail.com
izmirsenfoniseyirci@gmail.com
izmirsenfonimedya@gmail.com