Büyük Salon
Küçük Salon
Dış Mekan
Giriş Galerileri
Alt Galeri
Üst Kat Galerileri
Fuaye Alanı
Foto Galeri
ETKİNLİK AYRINTISI
DİĞER
Etkinlik 1 Nisan 2017 Cumartesi tarihinde gerçekleşmiştir.

İZSU`nun 30. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri / Ege Üniversitesi DTM Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü Ekin Dans Topluluğu - Üç Mehmetin Dansı
Yer:  Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi / Büyük Salon
 
Saat: 20.00

Her şey 30 yıl önce başladı… Güçle, güvenle, deneyimle büyüyerek; İZSU’yu çalışarak ve üreterek hep birlikte 30’uncu yılına taşıdık.
 
İzmir bugün, sürdürülebilir su ve çevre yatırımları ile dünyanın örnek şehirleri arasında gösteriliyor. Güvenli  ve  temiz  su  kaynakları  korunuyor;  yeni  kaynaklar yaratılıyor.
 
Günde  ortalama  600  bin  metreküp  su  üretilerek  ve  tamamı arıtma  tesislerinde arıtıldıktan sonra kentte  yaşayan  herkese güvenli, kesintisiz ve adil su dağıtımı yapılıyor. Şehirdeki her bir aboneye su iletimi ve kanalizasyon ile atık su uzaklaştırma hizmeti özenle sunuluyor. İzmir’in dört bir yanındaki eskimiş içme suyu hatları yeniliyor; sağlıklı suya erişim güvence altına alınıyor.
 
Gelecek kuşaklara karşı sorumlu belediyeciliğe inanıyoruz. İzmir’i Avrupa Birliği standartlarındaki arıtma sayısı ve kapasitesi bakımından Türkiye’nin lideri yaptık.
 
Onlarca yıl kanalizasyon suları ile kahverengiye dönüşen deniz yeniden mavileşti; canlandı; Körfez’de hayat  yeniden  başladı. Çiğli’de, Avrupa’nın en büyük çamur kurutma ve Dünya’nın sayılı büyük çamur çürütme tesislerinden biri faaliyete başladı.
 
Daha temiz, daha yaşanabilir, daha güzel bir İzmir için çalışıyoruz. Son  teknoloji  tesislerle, modern araçlarla  ve  alanında  uzman ekiplerimizle, her geçen gün geleceğin İzmir’i için bir adım daha atıyoruz. Bizler nice 30 yıllar geçse de bu yolda çalışmaktan hiç vazgeçmeyeceğiz.
 
Üç Mehmet'in Dansı
 
Zeybeklik kurumu üzerine… Ege’de müzik ve dans kültürünün temelini oluşturan zeybeklik olgusu yüzyıllar boyu toplumu derinden etkilemiştir. Zeybekler, Batı Anadolu’da kendilerine özgü kültürleriyle varlığını sürdüren silahlı aktif eylem adamlarıdır. Bir başka ifadeyle; dağları  kendine  yurt  edinen, ferman dinlemez, yüreğine silahına güvenerek kendilerine ve içinde yaşadıkları topluma yapılan türlü haksızlıklar zulümlerden ötürü yönetime başkaldıran isyancılardır. Zeybeklerin, Osmanlı  yönetiminin yanında yer alıp, Rus, Karadağ ve Kırım savaşlarında vatan savunmasına katılmaları da onların vatanseverliklerinin göstergesidir.
 
Zeybeklik tarihinde öne çıkan üç ünlü efenin yaşamından değişik kesitler sunan “Üç Mehmet’in Dansı” projesi iki perde ve üç bölümden oluşur. Gösteri ilk kez reprodüksiyonu yapılacak olan dönem giysileriyle ve halk çalgılarından oluşan ancak çağdaş bir sunumu hedefleyen bir müzik anlayışı ile seyirci karşısına çıkacaktır. Grup danslarının sunumundaki klasik  anlayış, anlatılı bölümlerde geleneksel Türk tiyatrosunun açık biçim özelliklerine benzer şekilde değişime uğrayacaktır.
 
Zaman ve mekan boyutunda zeybek ve zeybeklikle ilgili olan Yörüklerin, Türkmenlerin, kent soyluların ve Rum ahalinin yaşayışına da danslar yolu ile göndermeler yapılan eserin Atçalı Kel Mehmet bölümünde Denizli, Burdur, Isparta, Bilecik, Eskişehir, Midilli adası zeybek dansları; Çakıcı Mehmet Efe bölümünde İzmir, Manisa, Muğla, Denizli, Uşak, Kütahya, Bilecik çevresi ve Balkan dansları; Demirci Mehmet Efe bölümünde ise Aydın, İzmir ve Antalya - İbradı yerel danslarına yer verilecektir. Repertuar, THO bölümünün geçmiş yıllarda sahnelediği birkaç dansın yanı sıra alan araştırmaları ile derlenmiş, ancak henüz sahne ışıkları ile tanışmamış danslardan oluşacak, ayrıca anlatımını desteklemek amacı ile geleneksel elementlerden yola çıkan yeni koreografik denemeler de bütün içinde yer bulacaktır.
 
1. Bölüm
Atçalı Kel Mehmet Efe
Aydın’ın Atça kasabasında dünyaya gelmiş fakir bir ailenin çocuğudur. Tarihte Aydın İhtilali olarak geçen ayaklanmanın önderidir. 1829 - 1830 yılları arasında valiliği ele geçirir. Atça ve Aydın civarında korumasız insanları ezen sömüren ayan ve eşrafa karşı adaleti sağlamaya çalışması, zenginden alıp fakire vermesi, binlerce insanı peşinden sürüklemesi, yaşadığı aşk Atçalı Kel Mehmet Efe’yi ölümsüzleştiren önemli olaylardır.
 
2. Bölüm
Çakırcalı Mehmet Efe (Çakıcı Efe)
Aydın Valisi Hacı Naşit Paşa’nın öldürttüğü zeybeklerden Çakıcı Ahmet’in oğludur. Babası öldüğünde 11 yaşında olan çakıcı, efe olarak yetiştirildi. Osmanlı ile anlaşan ilk efe olma özelliğini taşıyan bu zeybek, Batılılarca Türklerin Robin Hood’u ve dağların kralı olarak biliniyordu. Ayasuluk(Selçuk)’lu olan bu Çakıcı Efe kendine hasım olan pek çok çeteyi ortadan kaldırmıştır. Yaşadığı döneme damgasını vuran Çakırcalı, adına yakılan İzmir’in Kavakları adlı türküyle ölümsüzleşmiştir.
 
3. Bölüm
Demirci Mehmet Efe (Demirci Efe)
Kurtuluş savaşı ve sonrasının öne çıkan efelerindendir. Savaş sonrasında Mustafa Kemal Atatürk, Demirci Mehmet Efe çetesini ve dört yüz zeybeğini Ankara’ya davet etmiş, milli mücadelede gösterdiği hizmet ve başarıdan dolayı kendisine Paşa rütbesi vermiştir. Zeybeklerin Ege’deki başarılı mücadelelerinden ötürü Mustafa Kemal’e  de “Sarı  Zeybek”  yakıştırması  yapılmıştır. Cumhuriyet’in ilk yıllarında Atatürk’ün yanında yer alan Demirci Mehmet Efe Konya isyanını bastırmak üzere görevlendirilmiştir.
 
 
Program:    
Konakta eğlence
                         
Kel Mehmet, O Artık Efe
Atçalı'nın Düşü
Menderes'te Bir Bağ Evi
Kara Efe Çetesine Baskın
Vali - i Vilayet
Hademe - i Devlet
Düğün
 
  - - - - - - ARA - - - - - -
 
Efelere Ağıt
Dağların Kartalı Çakıcı
Arnavutlara Baskın
Çakıcı'nın Eşleri
Bağarasında Rum Zenginleri
Muğla Postası Soygunu (Dağda Oturak Alemi)
Çakıcının Ölümü
  ----------------------
Aydın ve Havalisi (Umum Kuva - i Milliye Kumandanı Demirci Efe)
Konya isyanını Bastıran Demirci İbradı'nda
Yaşasın Cumhuriyet                                           
 
Dans:
Ekin Dans Topluluğu
Salih Karagöz    Atçalı Kel Mehmet
Mustafa Aykuş   Çakırcalı Mehmet Efe
Selim Özyol        Demirci Mehmet Efe
 
Yönetmen:
Abdurrahim Karademir
Şahin Ünal
 
Müzik Direktörü & Düzenleme: Öğr. Gör. Dr. Tarkan Erkan
 
Libretto: Prof. Dr. Murat Tuncay

Anlatıcı:  İbrahim Raci Öksüz
 
Yönetmen Yardımcısı: Öğr.Gör. Merih Oldaç       
                                           Doç. Dr. Ö. Barbaros Ünlü
                                           Yrd.Doç.Dr. Sema Erkan
                                           Dr. Cenk Aydın
 
Dans Aktarımı: Öğr.Gör. Merih Oldaç
                              Öğr.Gör. Bortan Oldaç
                              Yrd. Doç. Dr. Sema Erkan
                              Selim Özyol
                              Orkun Derin
                              Burak Aslantürk
                              Meral Çimen
                              Esra Kösem
                              Salih Karagöz
                              Mustafa Aykuş
                              Saim Şen
                              Miktat Furkan Yılmaz
                              Gizem Karademir
                              Gülten Elbi
                              Akın Rüştü Fetvacı
                              Sami Demircioğlu
                              Öner Karaca
                              Semih Özbilgi
                              Barış Sarıkaya
                              Yılmaz Gümüş
                              Betül Eser
 
Sahne Uygulaması: Öğr.Gör. Merih Oldaç
                                      Öğr.Gör. Abdurrahim Karademir 
                                      Yrd. Doç. Dr. Sema Erkan
                                      Dr. Bora Okdan
                                      Gizem Karademir
 
Kostüm: Öğr.Gör. Merih Oldaç
                 Öğr.Gör. Abdurrahim Karademir

Makyaj: Yrd.Doç.Dr. Füsun Aşkar
 
Işık: Dr. Ferruh Özdinçer

Bilgisayar Müzik Altyapısı: Serdar Kastelli
 
Mix - Mastering: Mehmethan Dişbudak
 
Tonmaister:  Levent Uslu
                         Hakkı Balamir

Giriş ücretsizdir.
 
İrtibat için AASSM Halka İlişkiler: iletisim@aassm.org.tr