Büyük Salon
Küçük Salon
Dış Mekan
Giriş Galerileri
Alt Galeri
Üst Kat Galerileri
Fuaye Alanı
Foto Galeri
ETKİNLİK AYRINTISI
SERGİ
Etkinlik 30 Ocak 2016 Cumartesi tarihinde gerçekleşmiştir.

Ömrüne Sığmayan Adam - Aziz Nesin / 1905 - 2015
Nesin Vakfı tarafından organize edilen serginin birincil amacı, günümüz Türkiye'sinde Aziz Nesin'i kendisine yüklenen değil; oluşturduğu ve yaşattığı değerlerle tanımak ve tanıtmak...
 
"Ömrüne Sığmayan Adam" sergisi, Aziz Nesin'i anlatmanın yanı sıra; onun tanıklık ettiği tarihi sözlü, görsel ve yazılı belgelerle izleyiciye aktarmayı ve çeşitli tartışma platformları açmayı hedefliyor. 6-7 Eylül olayları, Sivas katliamı gibi Türkiye'nin yakın tarihinde iz bırakan olaylara, Türkiye'de sanat, edebiyat ve politika alanına Aziz Nesin'in gözünden bakma, Aziz Nesin'i bilindik klişelerin ötesinde tanıma olanağı sunuyor. Aziz Nesin'in yaşamı süresince ortaya çıkardıklarının yanı sıra, ömrüne sığdıramadığı işleri de sunuluyor.
Sergide Fatih Pınar ve Burcu Kolbay tarafından hazırlanan, Nesin Vakfı öğrencileri ve çalışanlarıyla yapılan video-röportajları temel alan "Aziz Nesin Yaşıyor" belgeseli; Tan Oral tarafından çekimleri 1972-73 yıllarında yapılan Nesin Vakfı belgeseli, ve yazar üzerine çeşitli dönemlerden derlenmiş video dokümantasyonlar da yer alıyor.
Sergi içeriği, Nesin Vakfı arşivinde korunan çeşitli kaynaklardan derlenen belge ve yayınlardan, Aziz Nesin'in güncelerinden, mektuplarından, notlarından, yayımlanmış ve yayımlanmamış eserlerinden, onun üzerine yapılan yazı-çizilerden, fotoğraf, karikatür, afiş ve benzeri çeşitli görsel malzemelerden, biriktirdiği, kullandığı objelerden ve metinlerden oluşmaktadır. Tüm bu belgeler çerçevesinde, Aziz Nesin'in kendi anlatımı üzerinden bir tarih okuması kurgulanmaktadır.
 
Ömrüne Sığmayan Adam: Aziz NESİN

Ölülerimize gömüt yaptırmak ve gömütlerini ziyaret etmekten yana olanlara bir sorum olacak:
 
En yakın ölmüşlerinizden kalmıs, küçük ve ayrıntılı, özdeksel degeri olmayıp tinsel degeri olan andaçları saklıyor musunuz? Ve zaman zaman onlarla yakınlık kuruyor musunuz? Örnegin neler? Onlardan kalan ve onlara gelmis mektuplar; not defterleri; küçük hesap pusulaları; kullandıkları ve artık kimsenin kullanmayacağı gözlükler; değişik kalemleri (kurşun kalem, dolmakalem, tükenmez vb.); fotoğraflar (zamanın rengini vurduğu); kimi yerlerine notlar düştükleri, okudukları kitaplar; gazeteler; dergiler; mendiller; hatta giysiler filan; kullanılmıs eski para cüzdanları ve keseleri; çakmakları; ağızlıkları; pipoları; cıgara ve tütün tabakaları; kol düğmeleri; hokkaları; bardakları; fincanları (hatta kırık da olsalar); bastonları; gizli anı defterleri ya da günceleri; her biri öleninizden çok değerli anılar taşıyan bunlar ve bunlar gibi kalıt andaçları saklıyor, koruyor musunuz? Sonra da zaman zaman bu andaçlarla ilişkiye girip sevgili ölmüşünüzü anıyor musunuz ve bundan başka o ölmüşlerinizi tanımayan ya da anımsayamayan ev insanlarına da onları anlatıyor musunuz; anılarıyla, gülütleriyle, yaşamlarıyla, öyküleriyle Hayır; bunları yaptığınızı hiç sanmıyorum. Çünkü bunlar zor iş; bir gömüt yaptırıp zaman zaman da (esince) o gömüte çiçek bırakmak gibi kolay degil...
 
Söylediğim andaçlar küçücük evimizi boşuna dolduran, toz
yuvası ve değersiz öyle kıvır zıvırlardır ki; bunların sahibi ölür ölmez, daha haftasına kalmadan hepsi evden atılıp ev ferahlığa kavuşacaktır. Öyle değil mi?
 
Ama gömüt yaptırmak öyle değil. Parasal gücümüze göre yaptırırız bir gömüt, oh , kurtuluruz saygı zorluklarından... Bana kalırsa – belki herzamanki gibi herşeyin arka yüzündeki kötülükleri görmeye alışık olduğumdan – gömüt yaptırmak ölümüze saygı değil; hem gerçek saygıdan kaçış hem gizli bir goösteriş, hem de bencilliğimizdir.
 
                                                                             Aziz NESİN
 
 
Küratör: Işın Önol
 
Metin Editörlüğü ve Eski Türkçeden Çeviri – Arşiv Seçkisi: Salih Bora, Esin Pervane
 
Aziz Nesin Yaşam Öyküsü Görsel Tasarımı ve Sergi Kitabı Tasarımı: Aret Bedikyan Şahumyan
 
Sergileme Üniteleri Tasarımı: Can Onart
 
Sergileme Üniteleri Uygulama: CutMakeLab
 
Gezilebilecek Saatler: Her gün  09:00 – 18:00  saatleri arasında
 
 
Giriş ücretsizdir.
 
İrtibat için Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Halkla İlişkiler

iletisim@aassm.org.tr