Büyük Salon
Küçük Salon
Dış Mekan
Giriş Galerileri
Alt Galeri
Üst Kat Galerileri
Fuaye Alanı
Foto Galeri
ETKİNLİK AYRINTISI
SERGİ
Tankut Öktemin Ardında 10. Yıl

Taşı ve  bronzu vefaya dönüştüren heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem, aramızdan ayrılışının 10. yılında retrospektif bir sergiyle AASSM’de anılıyor. Nazım Hikmet heykeli, Türk Denizcileri Anıtı, Bornova Belkahve’deki Atatürk anıtı, Fuar Lozan kapısı girişindeki Atatürk ve İsmet İnönü anıtı, Devlet Resim ve Heykel Müzesi girişindeki Sevgi heykeli sanatçının İzmir’deki eserleridir. Bu sergi; sanat yaşantısı boyunca formların, ışığın, gölgenin arayışını sürdüren; efelerden, ozanlardan, Kuvayi Milliye Destanı’na kadar pek çok değeri heykelleriyle yaşatan Tankut Öktem’in aramızdan ayrılışının 10. yılında retrospektif sergiyle sanat hayatının tüm dönemlerine ışık tutuyor.

 

3 yaşındayken balmumu ve çamurdan heykeller yapmaya başlayan, 7 yaşında resim ve heykelleriyle Harika Çocuk seçilen, 1988'de düzenlenen Sanat Olimpiyatları için bronzdan yaptığı soyut eseriyle dünya heykeltraşları arasında ilk 10’a giren Öktem; geride bine yakın çamur, taş ve bronzdan yapılmış eser bıraktı. Sergide soyut form eserleri ve Türkiye’nin kent meydanlarını tanımladığı anıt eserleri yer alacak. Ayrıca Ahmed Adnan Saygun’un Ulus’ta (İstanbul) evinin önündeki heykeli de izleyicilerle buluşacak.

 

Sanatçı 67 yıllık yaşamında; aralarında Çanakkale anıtlarından Kara Harp Okulu Harbiyeli Anıtı'na, Kastamonu Şerife Bacı Anıtı'ndan Zonguldak Maden İşçileri Anıtı'na, Magosa Özgürlük Anıtı'ndan Amasya Tamimi Anıtı ve Uşak Özgürlük Anıtı'na kadar ülkemizdeki yüzlerce esere imza attı. Yapıtlarındaki figürlerin bir araya gelişlerinde duygusal ve anlatımcı tarafa önem veren; bütünden parçaya ulaşmayı ilke edinen Öktem’in kompozisyonlarındaki ışık ve gölge dengesi üstün bir estetik duygusunun ürünü olarak görülür.

 

Kuvvayi Milliye Destanı'nın yontucusu, Cumhuriyet’in büyük heykel ustası Öktem; Atatürk’ü statik kılan ve yalnızlaştıran heykel anlayışına başkaldırısını, onu halkıyla birlikte yükselen bir lider olarak tasvir ettiği heykelleriyle ortaya koyuyor. Işıktan aldığı ilhamla gerçeklik, acı, mücadele ve zaferleri heykellerine yansıtan Tankut Öktem’in Ardında 10. Yıl isimli retrospektif sergisi; 28 Ekim – 27 Aralık tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Yer:                                   Giriş ve üst galeriler

 

Gezilebilecek Saatler":       09.00 – 18.00 (Hafta içi ve cumartesi günleri)

                                           Pazar günleri kapalıdır.

* Sergimiz, Cumhuriyet Bayramı'na özel olarak 29 Ekim pazar günü açık olacaktır.

 

 

Giriş ücretsizdir.

 

İrtibat:        AASSM Halkla İlişkiler        iletisim@aassm.org.tr


28 Ekim 2017 Cumartesi - 27 Aralık 2017 Çarşamba tarihleri arasında etkinliğimize katılabilirsiniz.