HAKKINDA

AASSM
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kente armağanı Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), sanata dair uzun soluklu bir düşün gerçeğe dönüşmesidir. 2000 yılında bir proje yarışmasıyla başlayan bu düş, 27 Aralık 2008 tarihinde hayata geçirilmiştir.

Projenin müellifi mimar Tevfik Tozkoparan, şimdi anılarda kalan bir zamanların troleybüs garajı ve bakım atölyesini bir sanatsal aktiviteler merkezine dönüştürmeyi başarmış. Üstelik bunu yaparken de salt bir mimari unsur olan yapıya, İzmirlilerin yaşama biçimlerine uygun özellikler kazandırmış.

29.500 m2 toplam alana sahip olan AASSM; içinde 1130 kişilik büyük salon, 243 kişilik küçük salon, 5 adet sergi salonu, fuayeler ve açık alan etkinlerine uygun yapısıyla Türkiye’nin en nitelikli sanat merkezlerinden biridir. AASSM, teknik ve akustik bakımdan da Türkiye’nin en iyi sanat merkezidir. Akustik projesi Sidney Opera Evi ve Londra Kraliyet Opera Binası projelerini de tasarlayan ARUP firması tarafından gerçekleştirilmiştir.

27 Aralık 2008 tarihinde açılış üçlemesi konserleri ve 1950 yılından günümüze Türkiye'deki plastik sanatların önde gelen görkemli eserlerini içeren İstanbul Modern koleksiyonu ile sanatseverlere merhaba diyen AASSM, o günden bu güne kadar her kesimin ilgisini çekebilecek birçok etkinlik düzenlemiş ve birçoğuna da ev sahipliği yapmıştır. AASSM’nin İzmir halkı tarafından beğeniyle takip edilen kendi organizasyonları ile birlikte İzDSO’nun haftalık konserleri, İKSEV’in gerek ulusal gerekse uluslararası basında büyük ses getiren İzmir Avrupa Caz Festivali ve Uluslararası İzmir Festivali’nin çeşitli etkinlikleri AASSM’nin büyüleyici atmosferinde can bulmaktadır.