CONCERT

Yunus Emre Oratoryosu

Ahmed Adnan Saygun`un bestelediği Yunus Emre Oratoryosu ``Yunus Emre`nin Vefatının 700. Yıl Dönümü`` nedeniyle, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Kültür Zirvesi kapsamında 11 Eylül Cumartesi günü 20.30`da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi`nde sahnelenecek.

Tarih Bilgisi9/11/2021

Saat Bilgisi8:30 PM

Salon BilgisiAhmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisi7+

İzmir Büyükşehir Belediyesi Elele Müzik Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Opera ve Balesi Korosu ve Türksoy Gençlik Korosu (Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı) ile birlikte gerçekleştirilecek olan oratoryonun orkestra şefliğini Rengim Gökmen, koro şefliğini Orhan Öner Özcan ve Gülmira Kuttibadamova üstleniyor. Eserin solist sanatçıları ise, Chinara Shirinova, Gülzat Daurbayeva, Aydın Uştuk ve Baktybek Ybykeev.
Yunus Emre Oratoryosu Ahmed Adnan Saygun tarafından bestelenen ve Yunus Emre şiirlerine dayanan ilk Türkçe oratoryo olup, bir Türk besteci tarafından bestelenmiş ilk oratoryodur. Yunus Emre Oratoryosu üç esas bölümle, ikinci ve üçüncü bölümler arasındaki bir ara parçadan oluşur. Konusu, Yunus Emre'nin hayat, ölüm, Tanrı ve insanlığın alın yazısı hakkındaki düşüncelerini ve nihayet 'Dost vaslına' erişmesini anlatır. Saygun’ un uzun yıllar sürdürdüğü araştırmalar sonrasında derlediği Yunus Emre dizelerinin üzerine bestelediği eser, Yunus Emre’ nin sevgi felsefesini dinleyiciyle buluşturuyor. 
''Covid 19 tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığımızın genelgesi doğrultusunda 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren, tüm sanatseverlerin etkinliklere girişlerde, aşı kartlarını ya da 48 saat içinde yaptırılan negatif PCR test sonuçlarını göstermeleri gerekmektedir. Giriş için kontroller Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden yapılacaktır. 18 yaş altındaki izleyiciler için PCR testi zorunluluğu yoktur. Etkinlik mekanlarında Covid-19 önlemleri daha önce açıklandığı şekilde uygulanmaya devam edecektir.”
Pandemi önlemleri nedeniyle salon kapasitesi 250 kişi olup, ücretsiz QR kodlu davetiyeleri 7 Eylül Salı günü saat 10.00'dan itibaren temin edebilirsiniz. 

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Ophélie Gaıllard - Atakan Sarı / Viyolonsel & Piyano Resitali

İlginizi Çekebilir

Türkiye Koro Şefliği Akademisi

İlginizi Çekebilir

AASSO DİNLETİ

İlginizi Çekebilir

AASSO - Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası