EXHIBITION

Foto Resne`nin İzinde İzmir Hikayeleri

``Foto Resne`nin izinde İzmir Hikayeleri`` başlıklı sergi 26 Şubat`a dek AASSM``de...

Tarih Bilgisi1/28/2022

Saat Bilgisi9:30 AM

Salon BilgisiAhmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Aile Durum BilgisiYaş sınırı belirtilmemiştir.

Kültür Sanat Şube Müdürlüğü ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği'nin işbirliğinde hazırlanan ''Foto Resne’nin izinde İzmir Hikayeleri'' adlı fotoğraf sergisi AASSM'de sergileniyor.

Bu sergi, içinde yaşadığımız güzel İzmir’imizin sahip olduğu tarihi mekânlarda bugün yaşayan insanların foto-öyküler yoluyla belgelenerek, kent kültürünün ve kent belleğinin geliştirilmesine fotoğraf sanatı aracılığı ile destek olunmasını amaçlayan bir fotoğraf projesinin ürünüdür.

Bu projeye dâhil edilen mekânlar, 1927-28 yılında o zamanın İzmir Belediyesi’nin, 9 Eylül Sergilerine gelen yabancı konuklara İzmir’i tanıtmak üzere özel olarak, ilk Türk ve Müslüman fotoğrafçı olarak kabul edilen, Foto Resne olarak bilinen Bahattin Bediz’e hazırlattığı “Album de Symrne” (İzmir Albümü) kitabından seçilmiştir.

Bu sergi ile aradan geçen doksan yılı aşkın sürede, o mekânlardaki yaşanmışlıklar, bugün o mekânlarda yaşayanların foto-öykülerinde canlanarak tarihe kaydedilmiş olmaktadır.

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneğinin (İFOD) değerli fotoğrafçılarının çabalarıyla gerçekleştirilen bu proje, İzmir’de ayakta kalan önemli tarihi mekânların bugününü belgeleyerek gelecek nesillere bırakılmasını sağlayan, İzmir’in kent belleğinin oluşturulması ve korunmasına destek veren önemli bir eserdir.

Ziyaret Saatleri
Hafta İçi ve Cumartesi: 09.30 – 17.30
Pazar: 12.00 – 17.00

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Serhan Bali ile Cumartesi Klasikleri

İlginizi Çekebilir

Avant-Garde Folk

İlginizi Çekebilir

SUAVİ - Gül`le Diken Arasında

İlginizi Çekebilir

İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Açılış Konseri

İlginizi Çekebilir

Avrupa Günü Konseri

İlginizi Çekebilir

Olten Filarmoni Orkestrası ``Sentez``

İlginizi Çekebilir

35. Uluslararası İzmir Festivali Açılış Konseri