CONCERT

Deutsche Oper Berlin Barok Orkestrası

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi`nde AASSM Barok Müzik Günleri kapsamında 30 Nisan günü gerçekleştirilecek konser saat 20.00`de başlayacak.

Tarih Bilgisi4/30/2022

Saat Bilgisi8:00 PM

Salon BilgisiAhmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisi7+

Kökleri 1912'ye dayanan Deutsche Oper Berlin Orkestrası'nın baba ocağı o zamanlar Berlin’den bağımsız bir yerleşim birimi olan Charlottenburg’un Bismarck Caddesi’nde yer alır. Deutsche Opernhaus kapılarını 7 Kasım 1912’de orkestra şefi Ignatz Waghalter yönetiminde Fidelio ile açmıştır. Ünlü besteci Puccini bile Batının Altın Kızı adlı operasının Almanya prömiyerinde bizzat bulunmuş ve provalara destek vermiştir.
1. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında orkestra üyeleri her pazar öğleden önceleri senfonik konserler vermeye başlamış, akustik için aralarında para toplayıp istiridye biçiminde ahşap bir paravan inşa ettirmiş, 1925’te “Orchester der Stadtischen Oper” olarak Berlin’in büyük orkestraları arasına girmişlerdir. 1961’de orkestra “Orchester der Deutschen Oper Berlin” adını almıştır.
1965’te Lorin Maazel Genel Müzik Yönetmeni olmuş; Karl Böhm, Heinrich Hollreiser ve Eugen Jochum kendisine destek vermiş; Herbert von Karajan, Zubin Mehta, Daniel Barenboim, Peter Schneider, Horst Stein ve Erich Leinsdorf gibi ünlü konuk şefler topluluğa değer katmışlardır. 1980’de göreve gelen şef Giuseppe Sinopoli Verdi - Macbeth’e katkılarıyla tüm müzisyenlerin kalplerini fethetmiştir. Bu küçük nüanslarda bile inanılmaz heyecan getiren ses büyücüsüyle müzisyenlerin kimyası tutmuş ve yaşanan mükemmel işbirliğinden Macbeth, Salomé, Uçan Hollandalı gibi CD-kayıtları ortaya çıkmıştır. Ne acı ki Sinopoli 20 Nisan 2001’de bir Aida gösteriminde kalp krizi sonucu hayata çok erken veda etmiştir. Lorin Maazel’den sonra Gerd Albrecht orkestra şefi olmuş, 1990-1997 arası Jiri Kout Erster ve Frühbeck de Burgos şefliği devralmışlardır.
1997-2004 yılları arasında orkestranın isteği üzerine Christian Thielemann topluluğun hem Genel Müzik Yönetmenliğini hem de şefliğini üstlenmiştir. Topluluk Thielemann sayesinde tüm dünyadan kendilerini dinlemeye gelen hayranlar edinmiş, Avrupa’nın en iyi orkestraları arasına girmiştir.
2004’ten 2011 sezonunun sonuna kadar Deutsche Oper Berlin’in başına geçen Kirsten Harms, İtalyan Renato Palumbo’yu Genel Müzik Yönetmenliği görevine getirmiş, bu süreçte orkestra büyük başarılara imza atmıştır.

Biletler 8 Nisan Cuma  günü kultursanat.izmir.bel.tr adresinden, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Gişesinden ve İzmir Sanat Gişesinden saat 14.00'de satışa sunulacak. (Gişemiz Pazartesi ve Salı günleri kapalıdır) 

Etkinlik Detay

Biletler 8 Nisan Cuma günü kultursanat.izmir.bel.tr adresinden, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve İzmir Sanat Gişesinden saat 14.00'de satışa sunulacak. (Gişemiz Pazartesi ve Salı günleri kapalıdır)
Bilet Fiyatları:
150 TL (I Kategori - Yüzelli Türk Lirası)
100 TL (H Kategori - Yüz Türk Lirası)
75 TL (G Kategori - Yetmişbeş Türk Lirası)
50 TL (F Kategori - Elli Türk Lirası)

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası Ekim Konseri

İlginizi Çekebilir

İZDSO Sezon Açılış Konseri

İlginizi Çekebilir

Olten Filarmoni Orkestrası Sezon Açılış Konseri

İlginizi Çekebilir

Nakamura Tempeı Piyano Resitali