EXHIBITION

`YÜZDE 100` Metin Eker Resim Sergisi

Metin Eker Resim Sergisi 29 Ağustos - 11 Eylül 2022 Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Giriş Galerileri`nde.

Tarih Bilgisi8/29/2022 - 9/11/2022

Saat Bilgisi6:00 PM

Salon BilgisiAhmed Adnan saygun Sanat Merkezi

Aile Durum BilgisiYaş sınırı belirtilmemiştir.

Açılış 29 Ağustos 2022 Saat:18 .00

Ziyaret Saatleri
Hafta İçi ve Cumartesi: 09.30 – 17.30, Pazar: 12.00 – 17.00


Tarih, dramatik vakaların kaydını keskin yapar. Acılar ve acıların beslediği kayıplar “belki” ile “keşke” arasındaki nüansta belleklere kazınırlar. 
 
“Daha” diyebilen yegane varlık olarak insan, insanlığını yitirdiğinde savaşlar, insanlığını hatırladığında ise barışlar inşa etme gayretini bir tecelli olarak değerlendirir. Sulh için ıslah, tarihsel ve coğrafi kaderden öte niyetler ile anlam kazanır. Savaşın insanları ile insanların savaşının küresel, endüstriyel, kültürel ve ekonomik karşılıklarındaki acımasızlığın güncel kılındığı bugün, 100 yıl öncesini anlamak ve anlamlandırmak gayret ve niyetini güçlü kılabilmek amacındayız. 
 
 “Yüzde 100” isimli bu sergi, 100 yıl öncesine ait belleğimizi tazeleme ve gelecek 100 yıllar için beklentilere dönük projeksiyona içerik oluşturma maksadı ile mahiyetini de biçimlendirmektedir. 
 
19 Mayıs 1919’da büyük önder Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını kıymetiyle Samsun’a ulaştıran Bandırma Vapuru, yüzde 100’lük bir inanç, yüzde 100’lük bir şuur, yüzde 100’lük bir irade yüküyle dolu iken buna milletimizin yüzde 100’lük bir kahramanlık iştiraki ile karşılık bulmuş ve İzmir’de kurtuluşun şölenine dönüşmüştür. 
 
“Bir denizden diğer denize, Karadeniz’den Akdeniz’e, Samsun’dan İzmir’e bir destan’ın hatırasına hürmet, Türk Milleti’nin ve Atatürk’ün emsalsiz mücadelesine saygı” bu serginin en önemli amacını anlamlandırmaktadır.
 
Kutsiyetin anıtsallığına teması mümkün kılmanın sorumluluğuyla sanat, bir kez daha vasıla hasıl olmak niyetindedir.
 
İtalya, İstanbul, Samsun, Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara’da “Milli Mücadele Güzergahı ve Mekanları”nda sergilenen YÜZDE 100, İzmir’de final yapacaktır. 
 
 
 

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

HASAN RASTGELDİ ``MASALIN İÇİNDE`` Resim Sergisi

İlginizi Çekebilir

``Love Zone``Fotoğraf Sergisi

İlginizi Çekebilir

7. İzmir Uluslararası Mizah Festivali ``Çizgilerle İnsan Hakları`` Karikatür Sergisi