EXHIBITION

Gürol Sözen ``1919 - 23 Destan ve Onlar``

Sanatçı Gürol Sözen'in "1919 - 23 Destan ve Onlar" adlı sergisi 03 Mayıs - 18 Haziran 2023 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Alt Galeri'de...

Tarih Bilgisi5/3/2023 - 6/18/2023

Saat Bilgisi9:30 AM

Salon BilgisiAhmed Adnan saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisiyaş belirtilmemiş

Cumhuriyet’imizin 100. Yılı nedeniyle ressam, yazar ve Sanat Tarihçisi Gürol Sözen, kendine özgü usta yorumu ile bir ilke imzasını attı. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 3 Mayıs 2023’de açılacak bu görkemli sergi için İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Sözen’in sergisini şöyle tanımlıyor:  “Gürol Sözen’in eserlerini farklı kılan özelliklerden biri; destansı kurtuluşu eşsiz bir şiirsellik ve ustalıkla yansıtması. Anadolu’nun yediden yetmişe tüm adsız kahramanlarının direnişini benzersiz şekilde yorumlamasıdır.” 
Sergileri, radyo, televizyon söyleşileri,  gazetelerde ki makaleleri ve Anadolu toprakları konusunda yazdığı, Türkçe ve İngilizce kapsamlı boyutta ki kitapları, çeşitli Üniversitelerde verdiği Anadolu Uygarlıkları konusunda seçmeli dersleri ile ünlü Gürol Sözen bu kez  “1919-23 Destan ve Onlar” sergisi ile İzmirlilerin karşısına ilk kez çıkıyor.
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yer alan eserleri, 1972 yılından beri ara vermeden sanatçının çizdiği resim ve destan şiirlerinden oluşuyor. Sanatçı, bu projesini bir sorumluluk projesi olarak tanımlıyor.  ‘Kurtuluş Savaşı’mızı simgeleyen ve yankılar uyandıran seçme eserler, İzmir için özel tasarlandı ve özel yorumlandı. 
Sanatçı sergisi için şunları söyledi:  : “100. Yıl bir dönüm ve bizlere bırakılan büyük miras. Bu boyutta yeryüzü coğrafyasında benzeri olmayan bir destan. Bu görkemli coğrafyada yokluk, yoksulluk, kuşku, keder, ihanet ve umudun tükendiği yerde ki destan. Varlık nedenimizin başkaldırışı. 
Bu eserler ulusum adına bir ‘vefa’ borcu… 
Ben bu dönemi, yılların içinde çizgi ve rengimle yorumlamaya çalıştım ve durmaksızın çiziyorum. Sanırım bu coğrafyada ve kendi konusunda gerek resmetme ve gerekse bu içerikte tasarlanmış tek proje. Konum, savaşın kanlı yanını değil; Anadolu halkının çoluğu, çocuğu, yayası, atlısı, yaşlısı genci, bulutu, rüzgarı, kuşları, şiiri, destan ve ayrıntıda ki ağıtını çizmeye çalıştım. Belgesel özelliğini de koruyarak resim dilinin toplumsal yanı ve dramatik öğesiydi asıl konum. Her an “hamasiyet” tuzağına düşebilirdiniz. Tabii ki bu destan Mustafa Kemal’in önderliği ve arkadaşlarının ve onların yani halkın ölümü hiçe sayarak yollara düştüğü bir varlık nedenimiz; bizlere bağışlanmış büyük bir armağan. Hele günümüzde…Tabii ki bu büyük özgürlük savaşında  özellikle İzmir’in farkı ise ayrıntılarla yüklü bir sonsuzluk!.. Yargı, sizlerin!”.
 
Sergi, 18 Haziran 2023 tarihine kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

Açılış: 3 Mayıs 2023 Saat 18:00 
Ziyaret Saatleri: Hafta içi 09.30-17.30, Hafta sonu 12.00-17.00  

 
 EXHIBITION
Gürol Sözen "1919 - 23 Epics and Them" (1919 - 23 Destan ve Onlar)
Artist Gürol Sözen's exhibition titled "1919 - 23 Epics and Them" is going to be held at Ahmed Adnan Saygun Art Center Lower Gallery between May 03 and June 18, 2023.
On the occasion of the 100th Anniversary of our Republic, Gürol Sözen, painter, writer and art historian, broke new ground with his unique masterful interpretation. For this magnificent exhibition to be opened on May 3, 2023 at Ahmed Adnan Saygun Art Center, Tunç Soyer, Mayor of İzmir Metropolitan Municipality, describes Sözen's exhibition; "One of the features that distinguishes Gürol Sözen's works is that he reflects the epic salvation with a unique poetic and mastery. It is a unique interpretation of the resistance of all the unnamed heroes of Anatolia, young and old alike.”
Famous for his exhibitions, radio and television interviews, articles in newspapers, comprehensive books in Turkish and English on Anatolian lands, and elective courses on Anatolian Civilizations given at various Universities, Gürol Sözen this time appears before the citizens of İzmir for the first time with the exhibition “1919 - 23 Epics and Them”. 
His works, which are will be at the Ahmed Adnan Saygun Art Center, consist of paintings and epic poems drawn by the artist without interruption since 1972. The artist describes this project as a responsibility project. Selected works symbolizing and resonating with our "Independence War" were specially designed and interpreted specially for İzmir.
The artist said the following about his exhibition: "The 100th Anniversary is a turning point and a great legacy left to us. An epic, unique in the geography of the earth in this dimension. The epic where poverty, doubt, grief, betrayal and hope are exhausted in this magnificent geography. The rebellion of our reason for existence.
 
These works are a debt of "loyalty" to my nation...
I have tried to interpret this period with my line and color over the years, and I draw nonstop. I think it is the only project designed in this geography and on its own subject, both in painting and in this content. My subject is not the bloody side of the war, but I tried to draw the lament of the Anatolian people in terms of family, children, pedestrians, horsemen, old people, clouds, wind, birds, poetry, epic and details. My main subject was the social side and the dramatic element of the painting language, while keeping its documentary feature. You could fall into the “heroism” trap at any moment. Of course, this epic is a great gift given to us, our reason for being, that Mustafa Kemal's leadership and his friends and, the people, set out on the road, disregarding death. Especially today… Of course, the difference of İzmir in this great war of independence is an eternity full of details! Judgment is yours!"
 
The exhibition can be visited at Ahmed Adnan Saygun Art Center until June 18, 2023.
 
Opening: 3 May 2023 at 18:00
Visiting Hours: Weekdays 09:30-17:30, Weekends 12:00-17:00

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Laure Daviron Resim Sergisi

İlginizi Çekebilir

Mert Rüstem - Osmanlı Hoşgörüsünde ``KUDÜS``

İlginizi Çekebilir

Köklerden Yükselen Hikayeler Proje Sergisi