EXHIBITION

Arkhe: AI Sergisi

Arkhe: AI Sergisi 11-30 Temmuz 2023 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi / Alt Galeri'de...

Tarih Bilgisi7/11/2023 - 7/30/2023

Saat Bilgisi9:30 AM

Salon BilgisiAhmed Adnan saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisiyaş belirtilmemiş

Arkhe: AI Sergisini 11–30 Temmuz 2023 tarihlerinde İzmir’de Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sunmaktan mutluluk duyuyoruz. İnsanın teknoloji ile birlikte varoluşuna ve ayrılması güç bir bütünleşme haline gelmesini içeren çalışmalara odaklanıyoruz.  
 
Çoğunluğunu sanatçıların ve akademisyenlerin oluşturduğu 75 katılımcıya sorduğumuz ‘Sizce  Arkhe Nedir?’ sorusuna verdikleri cevaplar doğrultusunda eserlerimizi oluşturduk.  
 
Sergi, ismini antik Yunan filozofları tarafından tartışılmış olan ‘arkhe’ kavramından ve teknoloji ile birlikte var olan ‘artificial intelligence’ kavramından alıyor. Miletoslu Thales, arkhe’nin su olduğuna inanıyordu. Miletoslu Anaksimander, arkhe’nin belirsiz ve sonsuz bir şey olduğuna inanıyordu ve buna ‘apeiron’ adını veriyordu. Efesli Heraclitus, arkhe’nin ‘logos’ olduğuna inanıyordu. Elealı Permenides, arkhe’nin ‘varlık’ olduğuna sonsuz ve değişmez olduğuna inanıyordu. Miletoslu Anaksimenes, arkhe’nin en temel ve yaygın madde olduğunu düşündüğü ‘hava’ olduğuna inanıyordu. Arkhe kavramı birçok modern ve çağdaş filozof tarafından da tartışılmış ve yeniden yorumlanmıştır. Martin Heidegger, ‘Varlık ve Zaman’ adlı eserinde ‘arkhe’ kavramı hakkında ayrıntılı olarak yazmıştır ve insan varoluşunun nihai arke’sinin kendi varoluşunun farkında olan bir varlık olarak tanımlandığı ‘Dasein’ olduğunu savunmuştur.  Jacques Derrida, dekonstrüksiyon düşüncesinin merkezinde yer alan ‘arkhe-yazı’ kavramını geliştirmiştir. Michel Foucault, ‘arke’ kavramının belirli tarihsel ve kültürel bağlamların ürünü olduğunu ve onu üreten sosyal ve siyasi yapılarla ilişkili olarak anlaşılması gerektiğini savunmuştur.  
 
Hayatımızın her alanında olduğu gibi günümüz sanat dünyasında da yapay zeka yadsınamaz bir gerçeklikle yerini almıştır. Bir noktadan sonra yapay zekanın insan eserlerinden beslenerek üretmesi gibi insanlar da yapay zekanın eserlerinden beslenerek üretmeye başlamıştır. İşte tam burada katılımcılara da sorduğumuz ‘Sizce Arkhe Nedir?’ sorusuna ‘Bizce AI’ cevabını veriyoruz. 
Sergi, 30 Temmuz 2023 tarihine kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ziyarete açık olacak.

Açılış: 11 Temmuz 2023 saat:18.00
Ziyaret Saatleri: Hafta içi ve Cumartesi 09.30-17.30, Pazar 12.00-17.00
 

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Gözde Yetmen ``Anthropocene / Antroposen`` Giyilebilir Sanat Sergisi

İlginizi Çekebilir

Meltem Akkaya ``METAFOR``Resim Sergisi