EXHIBITION

Serbest Nizam / Resim Sergisi

Sanatçı Merih Tekin Bender`in "Serbest Nizam" adlı resim sergisi 01-20 Ağustos 2023 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Üst Kat Galeriler`de

Tarih Bilgisi8/1/2023 - 8/20/2023

Saat Bilgisi9:30 AM - 5:30 PM

Salon BilgisiAhmed Adnan saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisiyaş belirtilmemiş

“Serbest Nizam” resim sergisi, akademisyen sanatçı Merih Tekin Bender’in 2010-2023 yılları arasında ürettiği farklı teknik, boyut ve içerikte üretilmiş 60’ın üzerinde eserinin güzel bir seçkisi, 1-20 Ağustos 2023 tarihlerinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi üst kat galerilerde izleyici ile buluşuyor. Sergiye adını veren “Serbest Nizam” tamlaması, bu farklılıkların bir yansıması olduğu kadar sanatçının özgür ve dışavurumcu anlatımının kendine has üslubuna katkı sunan paradoksal düzene de metaforik bir atıfta bulunmaktadır.

Sergiye katılım sağlayanlar çok büyük boyutlu yağlıboya-akrilik ve karışık teknikli işlerin yanı sıra küçük boyutlu kağıt işleri de izleme şansı elde edeceklerdir. Resimlerde sıkça tanık olunan balık imgeleri, sanatçının çocukluğunu geçirdiği evin yakınından geçen Kızılırmak-Devrez Çayı’nın suları kaynaklı hatıraların izlerine dayanmaktadır. Kimi zaman oldukça belirgin ve Bender’in kendine has biçeminin ürünü olarak ortaya çıkan balıklar, hatıraların silikleştiği ya da açıkça kendini ele vermek istemediği anlarda soyut lekelere yerlerini bırakmaktadır.
 
Sanatçının 11 Ulusal, 4 Uluslararası olmak üzere 15 kişisel resim sergisi vardır. Ulusal ve uluslararası düzeyde 200’ün üzerinde karma sanat etkinliğine (yarışma, bienal, sanat fuarları vb.) eser vermiş, düzenleme ve danışma kurullarında yer almıştır. Ulusal Müzeler, Resmi ve Özel Koleksiyonlarda çok sayıda eseri bulunan Prof. Dr. Merih Tekin Bender, halen kurucusu olduğu Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi bölüm başkanlığı görevini sürdürmektedir.
 
Sıcak yaz günlerinde kültür sanat etkinliklerinden uzak kalmak istemeyen sanatseverler için görülmeye değer bir etkinlik olacaktır.
Sergi, 20 Ağustos 2023 tarihine kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ziyarete açık olacak.
 

Açılış: 1 Ağustos 2023 Saat 18:00 
Ziyaret Saatleri: Hafta içi 09.30-17.30, Hafta sonu 12.00-17.00  
 

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Modern ve Bellek: Silinen İzler

İlginizi Çekebilir

Münir Yücel / Resim Sergisi

İlginizi Çekebilir

Hatırlayan Mahalle Fotoğraf Sergisi

İlginizi Çekebilir

17. Uluslararası Altın Testi Seramik Yarışması Sergisi

İlginizi Çekebilir

Haremden Özgürlüğe Türk Kadınının Bağımsızlık Öyküsü / Fotoğraf Sergisi