EXHIBITION

Haremden Özgürlüğe Türk Kadınının Bağımsızlık Öyküsü / Fotoğraf Sergisi

Mert Rüstem arşivinden "Haremden Özgürlüğe Türk Kadınının Bağımsızlık Öyküsü" konulu Fotoğraf Sergisi 04-31 Ekim 2023 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Giriş Galeriler'de...

Tarih Bilgisi10/4/2023 - 10/31/2023

Saat Bilgisi6:00 PM - 6:00 PM

Salon BilgisiEntry Galleries

Aile Durum Bilgisiyaş belirtilmemiş

21. yüzyıl, ülkemizde ve dünyanın pek çok ülkesinde toplumsal değerlerin çöküntüye uğradığı, kapitalizm rüzgârı ile küreselleşen dünyamızın iklim krizi, pandemi, savaşlar ile insanların mutluluğu ve umudu adına zor bir dönemeç olarak karşımıza çıkmaktadır. Üretim toplumunun tüketim toplumuna dönüşmesi, küreselleşme ile birlikte üretimin kapasitesindeki artış, huzur ve güven duygusunu yitiren ve yalnızlaşan insanın tüketim çılgınlığı ile mutluluk arayışı, doğasından kopuk yaşamın doğması gibi birbirini tetikleyen nedenler ile dünya dengeleri sarsılmıştır. Dünya 2015 yılından beri 2030 yılını hedefleyerek yoksulluğu sona erdirmek, eşitsizlik ve adaletsizlik ile mücadele ve iklim değişikliğini düzeltmek için on yedi küresel amaç belirlemiş ve üzerinde uzlaşmıştır.  
 
Hedeflere ulaşabilmenin yolu ise tüm dünyanın insani bir duyarlılığa sahip olmasını önceliklemektedir. Yaşanabilir bir dünya için yeni yollar bulmak, ortak değerleri anımsamak için farklı coğrafyalardaki başarılı dünya deneyimlerinin tanıtılması ve paylaşılması her zamankinden daha büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır. 
Bu Sergi, toplumsal cinsiyet eşitliği başta olmak üzere yeni dünya düzeni için pek çok detayı ile anılmayı, anımsanmayı ve tanıtılmayı hak eden bir örneği gün yüzüne çıkarmayı hedeflemektedir. Bilhassa Türk kadınının dünyanın pek çok ülkesinden önce elde ettiği haklar, Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin deneyimlerini paylaşmayı gerektirmektedir. 
 
Ez cümle bu sergi; bir ülkenin emperyalizme karşı açtığı bir savaşı nasıl zafere dönüştürdüğünü, ardından gelen devrimlerle olanaksız koşullarda bir halkın kendine yetebilecek ekonomik düzeni nasıl sağladığını, gerçek bir bağımsızlığın kadının ve erkeğin eşit koşullara sahip olması ile mümkün olduğunu gösteren bir deneyimi göz önüne serecektir.  
 
Sergi fotoğrafları, Hamza Rüstem Koleksiyonu’ndaki geçtiğimiz yüzyılın başından ortalarına tarihlenen, odağında kadını gösteren binlerce fotoğraf arasından seçilmiştir.  
 
Genç Türkiye Cumhuriyeti döneminin İzmir’inde kadının hakları, statüsü ve toplumsal değerini en çarpıcı biçimde aktaran binlerce fotoğraf, ulusal ve yerel tarih bilgileri ile şu ana kadar gerçekleştirilen araştırmalar uzanımında kendi kültüründen süzülen sergi temalarını yaratmıştır.  
 
Sergimiz muhtelif ebatlarda 320 fotoğraftan oluşmaktadır. Ayrıca serginin 180 fotoğraf ve metinlerinden oluşan, Türkçe-İngilizce olarak hazırlanan kitabı da üç bin adet basılmıştır. 
 
Açılış: 4 Ekim 2023 Saat 18:00  
 
Ziyaret Saatleri: Hafta içi ve Cumartesi 09.30-17.30, Pazar 12.00-17.00   
  
 

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Modern ve Bellek: Silinen İzler

İlginizi Çekebilir

Münir Yücel / Resim Sergisi

İlginizi Çekebilir

Hatırlayan Mahalle Fotoğraf Sergisi

İlginizi Çekebilir

17. Uluslararası Altın Testi Seramik Yarışması Sergisi

İlginizi Çekebilir

Haremden Özgürlüğe Türk Kadınının Bağımsızlık Öyküsü / Fotoğraf Sergisi