EXHIBITION

Modern ve Bellek: Silinen İzler

``Modern ve Bellek: Silinen İzler`` sergisi 20 Eylül-01 Ekim 2023 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Alt Galeri`de...

Tarih Bilgisi9/20/2023 - 10/1/2023

Saat Bilgisi6:00 PM

Salon BilgisiAhmed Adnan saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisiyaş belirtilmemiş

Üzerinde yaşadığımız coğrafyada 18.-19. yüzyıllardan başlayarak varlığını ortaya koyan ve Cumhuriyet yönetimi ile birlikte  sosyo-ekonomik, kültürel, toplumsal, kentsel, mimari vb. tüm alanlarda  güçlü bir ideal  olarak benimsenen modernleşme serüveninin en çarpıcı biçimde yaşandığı kentlerden biri de İzmir’dir.  Anadolu’nun  batı ucundaki  bir liman kenti olarak uzun mesafe ticaretinde edindiği stratejik konum ve kozmopolit sosyo-ekonomik yapısı dolayısıyla güçlü bir etkileşim ağında yer alan İzmir,  modernleşme sürecini  Osmanlı döneminin son iki yüzyılında çok yönlü biçimde  yaşamakla kalmamış; Erken Cumhuriyet döneminden başlayarak modernleşme idealinin mekânsal ve yaşamsal bir sahnesini oluşturmuştur. Ne var ki gerek 1922 yangını gerekse Cumhuriyet evresindeki yıkım ve inşalar, İzmir kentinin modern belleğinin mekânsal izlerinin bir bölümünü ortadan kaldırmıştır. Küratörlüğü Emel Kayın tarafından üstlenilen ve Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından gerçekleştirilen “Modern ve Bellek: Silinen İzler” sergisi İzmir kentinin modernleşme deneyiminin yitik noktalarına odaklanmakta ve kentsel bellekte silinmeye yüz tutan izleri az da olsa canlandırmayı amaçlamaktadır.  
“Modern ve Bellek: Silinen İzler” sergisi, Cumhuriyet’in yüzüncü yılı dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nin ev sahipliğinde ziyaretçilere sunulacak ve açık kalacağı 20 Eylül - 01 Ekim 2023 tarihleri arasında Mimarlar Odası İzmir Şubesi tarafından ilan edilecek  çeşitli programlar dahilinde sergiyi  küratörü Emel Kayın ile birlikte gezmek mümkün olabilecektir.    

Küratör: Emel Kayın 
Koordinatör: Naciye Çıracı
Metinler : Emel Kayın
Grafik Tasarım: Güler Özsakarya Ertan
Arşiv Asistanı: Betül Ceylan
Düzenleyen: Mimarlar Odası İzmir Şubesi

Açılış: 20 Eylül 2023 Saat 18:00  
Ziyaret Saatleri: Hafta içi ve Cumartesi günleri 09.30-17.30, Pazar 12.00-17.00  

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Gözde Yetmen ``Anthropocene / Antroposen`` Giyilebilir Sanat Sergisi

İlginizi Çekebilir

Meltem Akkaya ``METAFOR``Resim Sergisi