SERGİ

İrfan Ertel - Resim Sergisi

Ressam İrfan Ertel`in bu kişisel resim sergisi 24 Ağustos - 24 Eylül 2023 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Üst Kat Batı Galeri`de...

Tarih Bilgisi8/25/2023

Saat Bilgisi9:30 AM

Salon BilgisiAhmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisiyaş belirtilmemiş

İrfan Ertel’in bu kişisel resim sergisi, Cumhuriyet dönemi Türkiye Aydınlanmasına emek vermiş, bilim ve sanat alanından önemli insanlarımızdan seçilen 66 portreden oluşuyor. 
 
1951 Muğla, Bayır doğumlu olan İrfan Ertel 1971-1979 yıllarında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünde eğitim gördü. Öğrencilik yıllarında Ruhi Su ile tanışarak Dostlar Korosunda yer aldı. 1970’lerde Vasıf Öngören’in İstanbul Birlik Sahnesinde dekoratör olarak görev aldı. 1980’lerde İşçi Sağlığı Derneği’nin ve İşçi Sağlığı ve Meslek Hastalıkları Vakfı, Meska’nın kurucularından oldu. İşçi sağlığı alanında kısa filmler çekti, slayt ve film gösterileri hazırladı, sunumlar yaptı. 1990’larda Ruhi Su Vakfı yönetiminde bulundu. 2003’te Barış Derneğinde görev alarak yönetim kurulunda bulundu, onlarca sanatçının katkısıyla hazırlanan Barış Sergisi organizasyonlarını gerçekleştirdi. 2010’dan bu yana İşçi Sağlığı Meclisinde emek veriyor. Eserleriyle birçok karma sergiye katıldı, 60’ın üstünde kişisel sergi açtı. Birçok yapıtı yurtiçi ve yurtdışı koleksiyonlarda yer almaktadır.  
AYDINLANMA İNSANLARIMIZIN tamamını resimlemek elbette mümkün olamazdı. 
Sayısız kadın ve erkek, kimisi çok ünlenmiş, kimisi adı herhangi bir kayıtta bile kalmamış, aydın, yazar, sanatçı, bilim insanı… Birbirlerine eklenerek, bazen birbirine eklendiğinin farkında bile olmaksızın muazzam bir birliktelik oluşturmuşlar. Asıl olan ise ülkemiz insanını aydınlatmak için verilen bu olağanüstü emeği görmek, göstermek ve gelecek kuşakların farkındalıklarını artırmaktır.  

Eğer ülkemiz ortaçağ karanlığınca tamamen teslim alınamıyorsa bunu bu önemli insanların emeklerine borçluyuz. İyi ki ülkemiz insanı olarak gelmişler. İyi ki tüm olanaksızlıklara karşın emeklerini halkımızdan esirgememişler. Ertel bu sergi ile becerebildiğince bu insanlara borcunun hiç değilse küçük bir kısmını ödemeye çalışıyor. Asıl amacı ise gelecek kuşakların bu insanları layığınca anımsaması, öğrenmesi ve araştırmasına yol açmaya çalışmak.  
Toplam 66 resimden oluşan sergide sadece kişi portrelerine yer verilmiyor. Her resimde o kişi ile ilgili resimlerde fonda yer alıyor. Ayrıca aydınlanmamıza yapılan en önemli saldırı olan “SİVAS MADIMAK KATLİAMI”nın da bir resmine sergide rastlamak mümkün. 

Açılış: 24 Ağustos 2023 Saat 18:00  
Ziyaret Saatleri: Hafta içi ve Cumartesi günleri 09.30-17.30, Pazar günü 12.00-17.00   

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

İzmir Uluslararası Çoksesli Korolar Festivali 2024

İlginizi Çekebilir

AASSM Mayıs Ayı Programı

İlginizi Çekebilir

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası 24 Mayıs Film Müzikleri Konseri

İlginizi Çekebilir

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası 31 Mayıs Film Müzikleri Konseri