SERGİ

Yüz Yıllık Miras: Bengüboz Sergisi

Cumhuriyet`in fotoğraflardaki izdüşümü (1923-1939) Mudurnu Fotoğrafları sergisi 9-30 kasım 2023 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Alt Galeri'de...

Tarih Bilgisi11/9/2023 - 11/30/2023

Saat Bilgisi7:00 PM

Salon BilgisiAhmed Adnan saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisiyaş belirtilmemiş

Ahmet İzzet Bengüboz'un Mudurnu'da Osmanlı'nın son döneminden Cumhuriyetin ilk yıllarına geçen sürede çektiği fotoğrafları içeren sergi, Bengüboz'un yıllarca atıl kalan cam negatiflerinin dijital ortama aktarılmasıyla oluşturuldu.
 
Proje kapsamında Bengüboz’un günümüze ulaşmış 1.004 adet cam negatiften oluşan arşivi koruma altına alındı ve arşiv içinden yapılan seçki ile 450 fotoğraf, fiziki ve dijital sergi uygulamalarıyla günümüze taşındı.
 
"Milli Mücadele'de Mudurnu'nun Rolü", "Mudurnu'da Cumhuriyet Kutlamaları", "Erken Cumhuriyet Döneminde Mudurnu'da Kamusal Hayat", "Cumhuriyet ve Mudurnu'da Kadınlar" ve "Mudurnu'dan Portreler" konu başlıklarını içeren sergideki eserler, yapay zeka tekniğiyle renklendirildi.
 
Küratörlüğünü Dr. A. Ege Yıldırım ve Prof. Dr. Mehmet Koştumoğlu’nun üstlendiği sergi, 30 Kasım 2023 tarihine kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde ziyarete açık olacak.
 
 Ahmet İzzet Bengüboz
Mudurnu'da 1896'da doğan Ahmet İzzet Bengüboz, yedek subay olarak görev aldığı Birinci Dünya Savaşı'nda Filistin cephesinde İngilizlere esir düştü.
 
Esaret altındayken İngilizlerden fotoğrafçılık ve İngilizce öğrenen Bengüboz, esaretin ardından Anadolu'ya döndüğünde Kuvâ-yi Milliye hareketine ve ardından düzenli orduya katıldı.  İnönü ve Sakarya cephelerinde görev yapan Bengüboz, savaş sonrası memleketi Mudurnu'ya döndüğünde memleketinin fotoğraflarını çekmeye başladı. 
 
Bengüboz, Mudurnu'da öğrenci, kadın, işçi ve esnaf başta olmak üzere çok sayıda portre çekti.
 
Açılış: 9 Kasım 2023 Saat 19:00  
Ziyaret Saatleri: Hafta içi ve Cumartesi 09.30-17.30, Pazar 12.00-17.00   
 

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Laure Daviron Resim Sergisi

İlginizi Çekebilir

Mert Rüstem - Osmanlı Hoşgörüsünde ``KUDÜS``

İlginizi Çekebilir

Köklerden Yükselen Hikayeler Proje Sergisi