SERGİ

HASAN RASTGELDİ ``MASALIN İÇİNDE`` Resim Sergisi

HASAN RASTGELDİ "MASALIN İÇİNDE" adlı resim sergisi Sergi 16 Kasım - 31 Aralık 2023 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Giriş Galeriler'de gezilebilir.

Tarih Bilgisi11/16/2023 - 12/31/2023

Saat Bilgisi5:00 PM

Salon BilgisiAhmed Adnan saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisiyaş belirtilmemiş

İnsanlık tarihi sürekli genişleyen bir anlatıdır. Önce dilden dile yayılan ve sonra başka şekillerde kayda geçirilen hikayelerden oluşur.  Mitolojinin görkemli tanrılarının yanında, yürüyüp yürüyüp de bir arpa boyu yol gidemeyen yolcular da bu anlatıda kendine yer bulur.  Masallar, insana ve hayata dair herşeyin binbir kılıkta karşımıza çıktığı büyülü bir sahneye benzer. Bu sahne, her anlatıcının dilinde yeniden kurulur, roller baştan dağıtılır ve hikaye sürüp gider. Bir vardır, bir yoktur sahnedekiler. Oyuncular değişse de macera devam eder.  
 
Ben de resimlerimde kurduğum sahneler yoluyla, başlangıcı binlerce yıl öncesine uzanan bu masalları yorumluyorum. Tufandan kaçan Nuh’a, mağara duvarındaki heyecanlı avcıya, Göbeklitepe’nin gizemli sembollerine, Çatalhöyük tanrıçaları ile Truvalı Helen’e, Kral Midas’a, Kapadokya’nın saklı kahramanlarına sesleniyorum. Boyanın ve malzememin tüm imkânlarını önlerine serip, onları yeniden sahneye davet ediyorum.  İzleyiciyi de bu masalları dinlemeye çağırıyorum.

Tuvallerimde göreceğiniz bu kadim imgelerin size içinizdeki kahramanları hatırlatması ve kendi yolunuz için yeni ilhamlar bulmanız dileğiyle…
 
Sergi, 31 Aralık 2023 tarihine kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ziyarete açık olacak.

Açılış: 16 Kasım 2023 Saat 17:00  

Ziyaret Saatleri: Hafta içi ve Cumartesi 09.30-17.30, Pazar 12.00-17.00   
 

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Pervin Özdemir Kil Çalıştayı 3 ``Toprağın Nefesi`` Seramik Sergisi

İlginizi Çekebilir

Minyatürlerle Yaşar Kemal`in Bütün Kitapları Sergisi - Dr. Figen GÜRSOY

İlginizi Çekebilir

Doğanın Estetiği Sergisi / Fikret Doğan