SERGİ

``Senin Atatürk`ün`` Sergisi

İzmirlilerin ATA`sına yazdığı mektuplar ``Senin Atatürk`ün`` adlı sergi 10 - 23 Kasım 2023 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Üst Galeriler'de...

Tarih Bilgisi11/10/2023 - 11/23/2023

Saat Bilgisi6:15 PM

Salon BilgisiAhmed Adnan saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisiyaş belirtilmemiş

 
 
İzmirlilerin ATA’sına yazdığı mektuplar, Senin Atatürk’ün Sergisi’nde tüm İzmirlilerle buluşacak. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 10-23 Kasım tarihleri arasında gezilebilecek serginin açılışı, 10 Kasım’da saat 18.15’te yapılacak.
 
Senin Atatürk’ün Sergisi; 2022 yılının 10 Kasım haftasında İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi, Müzeler ve Kütüphaneler Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Atatürk’e Mektup Yazmak İster Misiniz?” etkinliğinin devamı niteliğini taşıyor. Bu etkinlik kapsamında İzmirlilerin Atatürk’e yazdıkları mektuplar, “Senin Atatürk’ün” Sergisi’nde Atatürk portreleri eşliğinde sergilenecek. 
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 2022 yılında 10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinlikleri kapsamında İzmirlilere çeşitli mecralar aracılığıyla yönelttiği “Atatürk’e Mektup Yazmak İster Misiniz?” sorusu, önemli bir karşılık buldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çağrı metni şöyleydi: “Eğer bir mektup ile Atatürk’e ulaşabilecek olsaydınız ona neler söylemek isterdiniz? İzmir’in çeşitli bölgelerinde yer alacak anı defterlerine Atatürk için bir mektup yazın. Biz de bu mektupları bir sergiyle tüm İzmirlilerle buluşturalım. Sevgiyi, umudu ve özlemi paylaşalım.” İzmirliler bu çerçevede düşüncelerini, duygularını İzmir’in farklı noktalarına yerleştirilen Anı Defterlerine yazdılar. Senin Atatürk’ün Sergisi’nde görülebilecek mektuplar, bu Anı Defterlerinden derlendi.
 
“Atatürk’e Mektup Yazmak İster Misiniz?” etkinliği kapsamında, İzmirlilerin Atatürk’e mektup yazabilmeleri için; Konak, Alsancak, Karşıyaka, Bostanlı iskelelerine; Konak, Halkapınar, Ege Üniversitesi, Fahrettin Altay, Üçyol, Çankaya metro istasyonlarına ve Şirinyer İzban istasyonuna Anı Defterleri yerleştirilmiş, İzmirliler mektuplarını bu defterlere yazmışlardı. Senin Atatürk’ün Sergisi’nde, İzmirlilerin ATA’sına yazdığı mektupların yanı sıra Apikam arşivinden özenle seçilen Atatürk portreleri de İzmirlilerle buluşturulacak. 
 
Sergi, 23 Kasım 2023 tarihine kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezinde ziyarete açık olacak.
 
Açılış: 10 Kasım 2023
Saat: 18.15

Ziyaret Saatleri: Hafta içi ve Cumartesi 09.30-17.30, Pazar 12.00-17.00

Etkinlik Detay

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Gözde Yetmen ``Anthropocene / Antroposen`` Giyilebilir Sanat Sergisi

İlginizi Çekebilir

Meltem Akkaya ``METAFOR``Resim Sergisi