SERGİ

Minyatürlerle Yaşar Kemal`in Bütün Kitapları Sergisi - Dr. Figen GÜRSOY

Minyatürlerle Yaşar Kemal`in Bütün Kitapları Sergisi 08 Şubat - 03 Mart 2024 tarihleri arasında Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Giriş Kat Doğu ve Batı Galeriler'de...

Tarih Bilgisi2/8/2024 - 3/3/2024

Saat Bilgisi6:00 PM

Salon BilgisiGiriş Galerileri

Aile Durum Bilgisiyaş belirtilmemiş

Minyatür resimden ‘‘Kitap Resmi’’ olduğu için etkilenen sanatçı geçmişte elyazması olan kitapların içeriklerini güçlendirmek için çalışılmış ancak sonradan kitaplardan çıkmış minyatür resmini, bugün okuduğumuz kitapların resimlerini çalışarak yeniden kitaplarla buluşturmayı amaçlamış. Sanatçı minyatür resmi yaşama bir teşekkür ediş olarak adlandırıyor. 
Sergi, Anadolu’yu; insanını, kültürünü, folklorunu, doğasını, iklimini, bitkisini, duygusunu, tavrını iyi yazmış yazarlardan biri olan Yaşar Kemal’in kitaplarının minyatürlerinden oluşuyor. 
Sanatçı Yaşar Kemal’in tüm kitaplarını okuduktan sonra minyatür resimlerini çalışarak; bir yazarın tüm kitaplarının resimlenmesi içeriği ile dünyadaki ilk örneği olan bu minyatür resim serisinin aracılığıyla, Anadolu’ya, Yaşar Kemal’e, kitaplara ve Kitap Resmi Minyatüre kendi dilince teşekkür ediyor. Tamamlanması yoğun bir çalışmayla, toplam 4 yıl süren bu özgün serinin, izleyecek olanlara Yaşar Kemal hazinesinden okuyarak; beslenmek, aydınlanmak, umutlanmak, güçlenmek adına ilham verici olması amaçlanıyor. 
Ayrıca sanatçı Unesco’nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Miras Listesine Türk Minyatür Resim Sanatının alınması ile 2021 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Türk Minyatür Sanatının Kültürel Miras Taşıyıcısı olarak Sanatçı Kimliğini aldı.  
Sergi, 3 Mart 2024 tarihine kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ziyarete açık olacak.

Açılış: 8 Şubat 2024, Saat: 18.00  
Ziyaret Saatleri: Hafta içi ve Cumartesi 09.30-17.30, Pazar 12.00-17.00 
 
 

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Pervin Özdemir Kil Çalıştayı 3 ``Toprağın Nefesi`` Seramik Sergisi

İlginizi Çekebilir

Minyatürlerle Yaşar Kemal`in Bütün Kitapları Sergisi - Dr. Figen GÜRSOY

İlginizi Çekebilir

Doğanın Estetiği Sergisi / Fikret Doğan