KONSER

Fazıl SAY & Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi`nde 26 Kasım günü gerçekleştirilecek konserde, Can Okan yönetimindeki Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası, Fazıl Say`ın seslendireceği kendi eseri Su Piyano Konçertosu ile Burcu Karadağ (Ney), Aykut Köselerli (Vurma Sazlar) ve Hakan Güngör`ün (Kanun) solist olarak katılacağı İstanbul Senfonisi`ni seslendirecek. 26 Kasım Cumartesi günü saat 20.00`de gerçekleştirilecek konserin biletleri 11 Kasım Cuma günü saat 10.00`da kultursanat.izmir.bel.tr adresinden, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve İsmet İnönü Sanat Merkezi Gişesi`nden satışa sunulacaktır. (Gişeler hafta içi mesai saatleri içerisinde açıktır)

Tarih Bilgisi11/26/2022

Saat Bilgisi8:00 PM

Salon BilgisiAhmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Aile Durum Bilgisi7+

* Fazıl Say / Su Piyano Konçertosu Op. 45 

I.      Mavi Su
II.     Kara Su 
III.    Yeşil Su 
 
Eserin bölüm başlıklarından da  anlaşılacağı üzere, “Mavi Su” daha  çok denizleri, “Kara Su” daha çok geceleri ve gölleri, “Yeşil Su” daha çok akarsuları anlatmaktadır.
Mavi Su: Sanatçı  için  denizin  sonsuz  mavi  suyu    üzerine  bir  meditasyon  denemesidir. Mutlu  bir  müziktir. Denizin  kendi  coşkulu devinimlerinden etkilenerek oluşan deniz şarkılarının, kabarmaların, sessizliklerin, sadece deniz ve gökyüzünün duruluğunun insanı mutlu ettiği, egzotik tınıların, mavi suyu anlatmaya çalıştığı bir bölümdür. 
Kara Su: Kuşkusuz  küçük  bir  göl  ve  etrafında  olup  bitenlerdir.  Gecedir.  Kurbağa  ve  kuş  sesleri  işitilmektedir.  Göl, sessizlik, ay  ve  ay ışığı üzerine  yazılmış  bir  müziktir.  Farklı  sesler  çıkaran “daxophone” ve “waterphone”    enstrümanları  atmosfere  şaşkınlık  katar.  Ortada  gelen hızlı  ara bölüm bir nevi peri dansı gibidir.
Yeşil Su: Bir derenin sonsuz akışı gibidir. Suyun yeşilliği, yeşil hali, doğallığı, Heraklitos’un meşhur sözünü  akla getirir; “Dere aynı dere ama su hep başka su”. Orkestra elemanlarının kullandığı VibraTone, her yerden gelen titreyen sesler gibidir. Bölümün sonunda orkestra elemanları (her biri kendi ana dilinde) fısıldayarak şu sözleri tekrarlarlar; “Su hayat verir. Yaşamak Su’dan gelir suya döner. Su hayattır. Hayat Su’dan başlamıştır”.
 
* Fazıl Say / İstanbul Senfonisi Op. 28
I. Nostalji
II. Tarikat
III. Sultan Ahmet Camii
IV. Hoş giyimli genç kızlar Adalar vapurunda
V. Haydarpaşa Garı’ndan Anadolu’ya gidenler üzerine
VI. Âlem gecesi
VII. Final
 
Fazıl Say’ın geleneksel Türk enstrümanlarını da kullanarak, yedi tepeli İstanbul’un birbirinden farklı hallerini bestelediği İstanbul Senfonisi dinleyiciye eşsiz bir İstanbul portresi sunuyor. 
Konzerthaus Dortmund ve WDR’nin siparişiyle 2008-2009 yılları arasında büyük orkestra ve Türk enstrümanları için bestelenen İstanbul Senfonisi, yedi tepeli İstanbul’a atıfta bulunarak yedi bölümden oluşur. Ney, kudüm, kanun  gibi Türk enstrümanlarının  fazlaca kullanıldığı bu eserde, her bir enstrüman her bölümün rengi gibi İstanbul’a dokunur, İstanbul’u hisseder ve İstanbul’u yaşatır. 
İstanbul Senfonisi’nin ilk seslendirilişi 13 Mart 2010'da Dortmund’da Howard Griffiths yönetimindeki WDR Köln Orkestrası tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu konserde solist olarak Burcu Karadağ (ney), Aykut Köselerli (vurma sazlar) ve Hakan Güngör (kanun) solist olarak yer almıştır. 
 
26 Kasım Cumartesi günü saat 20.00'de gerçekleştirilecek konserin biletleri 11 Kasım Cuma günü saat 10.00'da kultursanat.izmir.bel.tr adresinden, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi ve İsmet İnönü Sanat Merkezi Gişesi'nden satışa sunulacaktır. (Gişeler hafta içi mesai saatleri içerisinde açıktır)

Etkinlik Detay

Bilet Fiyatları:
300 TL (L Kategori-Üçyüz Türk Lirası)
250 TL (K Kategori-İkiyüzelli Türk Lirası)
200 TL (J Kategori-İkiyüz Türk Lirası)
150 TL (I Kategori-Yüzelli Türk Lirası)

RELATED EVENTS

İlginizi Çekebilir

Global Müzik Yaklaşımları / Söyleşi

İlginizi Çekebilir

Müziğimdeki Kuklalar / Atölye

İlginizi Çekebilir

7. İzmir Uluslararası Mizah Festivali Açılış Töreni Ali Poyrazoğlu ``Habanera Makamı``

İlginizi Çekebilir

Sahi, Nerede Bu İlham Perileri? / Atölye

İlginizi Çekebilir

Mariza ``Fado`nun Divası``

İlginizi Çekebilir

Gülsin & Erkin Onay Keman Piyano Resitali

İlginizi Çekebilir

AASSM Aralık 2023

İlginizi Çekebilir

Tekfen Filarmoni Orkestrası

İlginizi Çekebilir

Prime Orchestra Rock Sympho Show

İlginizi Çekebilir

Atatürk`ü Anlamak Özel Konseri