AASSM

27 Aralık 2008 tarihinde açılan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM), İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kente armağanıdır.

Açılan yarışma sonucu, projenin müellifi mimar Tevfik Tozkoparan eski troleybüs garajı ve bakım atölyesi olan mekânı, yaklaşık 30bin m² toplam alana sahip çok yönlü sanat merkezine dönüştürmüştür.

Açıldığı günden bu yana kendi bünyesinde düzenlediği konserler ve 1 Festival İzmir'in yanı sıra, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası'nın haftalık konserlerine, İzmir Devlet Opera ve Balesi'nin birçok temsiline, İzmir'in sanat hayatında önemli yeri olan İKSEV İzmir Avrupa Caz Festivali ve Uluslararası İzmir Festivali'ne ev sahipliği yapan Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi; Fazıl Say, İdil Biret, Gülsin Onay, Güher - Süher Pekinel kardeşler, Itzhak Perlman, Ricardo Muti, Rengim Gökmen, Genco Erkal, Yıldız Kenter, Mike Stern, Bobby McFerrin, Aziza Mustafa Zadeh, Igudesman & Joo, Michel Camilo, Yo-Yo Ma, Marcus Miller, Maxim Vengerov, Dany Brillant, Richard Bona, Alim Qasimov, Toto Cutugno, Ara Malikian, Anna Maria Jopek, Dhafer Youssef, Ibrahim Maalouf, KODO, Chick Corea, Arturo Sandoval, Sertab Erener, Rustavi, New York Filarmoni, Kraliyet Concertgebouw Orkestrası, Orkestra La Scala, Vladimir Spivakov ve Moskova Virtüözleri, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Borusan Quartet, Kerem Görsev Trio gibi birçok şef, sanatçı, grup ve orkestrayı sahnesinde ağırlamıştır.

Sergileriyle de adından söz ettiren AASSM; İstanbul Modern Sanat Müzesi'nden Bir Seçki, Semiha Berksoy'un 100. yaşı anısına yapılan “Ben Yaşardım Aşk ve Sanatla” sergisi, Impact VideoFest, Salvador Dali İzmir'de, Materyallerle Diyalog Keiko Art, Yusuf Tuvi Retrospektif, Lozan'dan Cumhuriyet'e İsmet İnönü, Aykut Uslutekin 10. Yılda Fotoğraflarla AASSM, Dünya Sanat Günü, Jose Saramago, Lynn Gilbert, Bingül Başarır gibi birçok önemli sanatçı ve sergiye de ev sahipliği yapmıştır.